Odszkodowanie za wadliwe zwolnienie z pracy nie jest kosztem
Spółka nie rozliczy w rachunku podatkowym świadczeń wypłaconych pracownikowi na podstawie porozumienia lub odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa pracy. Celem tych wydatków nie jest bowiem ani uzyskanie przychodu, ani zachowanie lub zabezpieczenie jego źródła.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 17 stycznia 2018 r. (I SA/Gd 1525/17, I SA/Gd 1526/17).
Spółka prowadzi proces restrukturyzacji wiążący się ze zwolnieniami pracowników. W związku z tym podjęła wątpliwość związaną z oceną świadczeń wypłacanych pracownikom pod kątem możliwości zaliczenia tych wypłat do kosztów uzyskania przychodu. Chodziło o świadczenia na rzecz pracownika wypłacane w celu zabezpieczenia się spółki przed przyszłymi roszczeniami w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z naruszeniem zapisów umowy społecznej, a także o odszkodowania dla pracownika związane z rozwiązaniem z nim umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa pracy.
Zdaniem spółki wskazane wydatki są kosztami uzyskania przychodu na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Spółka przyjęła, że uregulowanie świadczeń wobec pracowników miało na celu zabezpieczenie źródła przychodów w ten sposób, że byli pracownicy nie mogliby występować w przyszłości z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta